Biuletyn Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Nowotwory 2017, tom 2, nr 4

Zapraszamy do lektury 4 numeru czasopisma „Nowotwory. Journal of Oncology” ― Biuletynu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego!
W sekcji artykułów oryginalnych znajdą Państwo ciekawy temat tendencji w umieralności z powodu palenia tytoniu w Polsce (M. Mańczuk i wsp.).
W numerze zawarto prace poglądowe na temat czynników etiologicznych nadciśnienia płucnego u pacjentów z chorobą nowotworową (L. Al-Mansouri, F. Al-Obaidi), krążących komórek nowotworowych i ich znaczenia klinicznego (E. Grzybowska, A. Fabisiewicz), profilaktyki w przypadku raku pęcherza moczowego (A. Długosz, E. Królik), wybranych skrótowców i nowych pojęć we współczesnej patologii piersi w formie poradnika dla klinicystów (J.B. Wysocka i wsp.), a także znaczenia Helicobacter pylori w rozwoju chłoniaka MALT (P. Krzyżek, B. Kwiatkowska)
W cyklu debat onkologicznych wymieniono się poglądami na temat tego, czy biopsję węzłów wartowniczych u chorych na raka piersi otrzymujących indukcyjną chemioterapię należy wykonywać przed czy po chemioterapii (J. Piekarski v. R. Duchnowska).
W dziale „Historia onkologii” przypomniano postać Williama Davida Coolidge’a (1873–1975) (R.F. Mould).
W numerze znalazło się także sprawozdanie z międzynarodowej konferencji w Lublinie nt. nowotworów powierzchni otrzewnej (J. Mielko, K. Rawicz-Pruszyński, W. Polkowski), a dział „Kronika” wzbogacił się o materiał na temat Nagrody im. Hilarego Koprowskiego za rok 2017.